Serdecznie witamy na stronie Parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lęborku.

Nasza parafia została erygowana 1 lipca 1994 roku przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Prof. Dr hab. Jana Bernarda Szlagę.

Niedziela Palmowa

to święto upamiętniające przybycie Jezusa Chrystusa do Jerozolimy.

Jest to również pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia, który kończy się w Niedzielę
Męki Pańskiej.
     Uroczystości  Niedzieli  Palmowej przybliżają nas do przeżyć Zmartwychwstania Pańskiego.
     Wielki  Tydzień rozpoczyna się w atmosferze triumfu.  Jezus zmierzając ku miastu od strony
     Góry Oliwnej,  dosiadł osiołka , a tłum witający  Syna  Bożego rozścielał na drodze płaszcze
     i gałązki drzew.

Spełniło się zatem starotestamentowe proroctwo Zachariasza, który zapowiadał:

 „Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny — jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy"

Współczesne obrzędy Niedzieli Palmowej zaczynają się  od uroczystej procesji. Kapłan,  odziany w czerwoną kapę, w towarzystwie ministrantów podchodzi do ołtarza, obszedłszy wcześniej świątynię (na zewnątrz lub tylko wewnątrz). W chwili tej odśpiewuje się jedną z pieśni, powtarzających biblijny okrzyk: „Hosanna na wysokości", „Hosanna Synowi Dawidowemu".                                                                                                                                    Wierni przynoszą w tym dniu tzw. palmy — w Polsce są to najczęściej witki wierzbowe z baziami.

Obyczaj poświęcania palm wprowadzono do liturgii dopiero w XI wieku; ceremonii tej dokonuje się zwykle tuż przed odczytaniem Ewangelii. Fragment, przeznaczony na Niedzielę Palmową , przedstawia   opis  Męki  Pańskiej, zaczerpnięty z Ewangelii według św. Mateusza, Marka lub Łukasza. Aby ułatwić wysłuchanie długiego urywka i podkreślić dramaturgię wydarzeń. Ewangelia odczytywana jest często z podziałem na role. Triumfalne przybycie Chrystusa do Jerozolimy wiąże się z coraz bliższym czasem Jego ukrzyżowania.
 
Wydarzenia zaczynają się toczyć coraz szybciej.                                                        Najważniejsze z nich przypomniane zostaną w  wielkotygodniowej liturgii  Triduum  Paschalnego
===================================================
Niedziela  Palmowa  01-04-2012 r  Msza Św.  godz. 10.30