Serdecznie witamy na stronie Parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lęborku.

Nasza parafia została erygowana 1 lipca 1994 roku przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Prof. Dr hab. Jana Bernarda Szlagę.

 

Msza święta roratnia - Roraty

Niepowtarzalny adwentowy klimat tworzą między innymi roraty. Warto na nie się

wybrać, nawet jeśli są odprawiane bardzo wczesnym rankiem.

.

Roraty są wspaniałym ukłonem w stronę Matki Bożej, która jest wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Zbawiciela.
Bóg zapragnął, aby Wcielenie Jezusa poprzedziła zgoda Tej, którą wybrał na Matkę, aby w ten sposób, podobnie jak pierwsza niewiasta Ewa przyczyniła się do śmierci, tak  również niewiasta Maryja przyczyniła się do życia (por. KK 56). Jej „tak” wyrażone w odpowiedzi na Bożą propozycję otworzyło bramę zbawienia dla każdego z nas. Biegnąc o świcie do kościoła możemy powiedzieć Maryi swoje „dziękuję”

 

Charakterystycznym elementem Rorat jest zapalanie specjalnej świecy ozdobionej białą wstęgą. Świeca ta (roratka) umieszczana jest w pobliżu ołtarza jedynie w Adwencie. Symbolizuje Najświętszą Maryję Pannę. Dzieci przychodzą na msze roratnie z zaświeconymi lampionami.

Tradycyjnie rozpoczyna się liturgię przy zgaszonym świetle elektrycznym, dopiero po akcie pokutnym, na śpiew "Chwała na wysokości Bogu..." zapala się wszystkie światła w Kościele.

Roraty mogą być odprawiane tylko w Adwencie. Celebruje się je w białym kolorze szat liturgicznych, zazwyczaj we wczesnych godzinach porannych, aby czytelnie zajaśniała metafora Jutrzenki, czyli Maryi, pojawiającej się przed przyjściem – Jezusa Chrystusa.
W naszym parafialnym kościele bardzo dużo dzieci jest obecnych z zaświeconymi   lampionami na porannej mszy roratniej.
W ten sposób składają pokłon Matce Bożej i radośnie oczekują na przyjście Zbawiciela.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - http://parafia-nspj-lebork.pl/images/Roraty_2011r