Wielki Piątek

drugi dzień Triduum Paschalnego, upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

Wielki Piątek to jeden z dwóch dni w roku (takim dniem jest również Wielka Sobota), w którym Kościół katolicki nie
sprawuje ofiary Mszy św.
Nabożeństwo Wielkiego Piątku jest pamiątką męki i śmierci Jezusa Chrystusa zabitego na krzyżu. Przed śmiercią był On biczowany, poddany mękom, zmuszony do dźwigania krzyża, ukrzyżowany i znieważany.

pp
Kapłani celebrują Liturgię w czerwonych ornatach. Liturgia zaczyna się bez pieśni, główny kapłan celebrujący leży
kilka minut krzyżem przed ołtarzem . Dalej następuje Liturgia Słowa Bożego - w jej skład wchodzą dwa czytania,
psalm (bez organów) oraz opis Męki Pańskiej.

Po kazaniu następuje Adoracja Krzyża, podczas której kapłani,  i wierni całują rany Jezusa na krzyżu. Po adoracji
Najświętszy Sakrament zostaje przyniesiony z Ciemnicy i następuje Komunia św. Po jej zakończeniu Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do Grobu, gdzie zaczyna się adoracja.