Wielki Czwartek

Przypada w Wielkim Tygodniu, 3 dni przed Wielkanocą. Obchodzony  na pamiątkę ustanowienia sakramentów: Kapłaństwa

i Eucharystii.

Wielki Czwartek  jest pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.

pp

W kościołach jest odprawiana uroczysta msza sprawowana wieczorem – Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna

Triduum Paschalne.

Po zakończeniu Wieczerzy-Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji, zwanej "Ciemnicą"

(nan pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy).

W niektórych kościołach odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom, czyli tzw. "Mandatum".

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://parafia-nspj-lebork.pl/images/2010/W-Czwartek