PARAFIA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA w Lęborku
" Do Serca Twego racz nas przytulić , w Twym Sercu na wieki racz nas zachować. "
   Strona Główna      ROK - 2011 archiwum      Wielki Piątek 2011

22-04-2011.r
Wielki  Piątek

Wielki Piątek jest dniem upamiętniającym mękę i śmierć Jezusa na krzyżu.
        Wielki  Piątek  jest w kalendarzu  chrześcijańskim ruchomym  świętem.  Jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się
Mszy św. Ołtarze są puste a kościoły nie przystrojone. Wiernych obowiązuje post ścisły – zarówno jakościowy i ilościowy. Jest to dzień skupienia i kontemplacji.

Zazwyczaj, celebracja Wielkiego Piątku rozpoczyna się drogą krzyżową. Następnie, podczas wieczornego nabożeństwa, ma miejsce czytanie całej męki pańskiej,

Liturgia Wielkiego Piątku składa się z:

1.Słuchania Liturgii Słowa Bożego

2.Adoracji krzyża.

3.Komunii świętej.

Pod koniec liturgii, monstrancję okrytą białym welonem stawia się na podniesieniu.

Wielki Piątek jest w Kościele dniem najgłębszej żałoby. Wyraża ją cała wielkopiątkowa liturgia - Nabożeństwo Wielkiego Piątku, które jest pamiątką męki i śmierci Jezusa Chrystusa zabitego na krzyżu. Przed śmiercią był On biczowany, poddany mękom, zmuszony do dźwigania krzyża, ukrzyżowany i wyszydzany na nim.

Mimo iż kościoły nie są tego dnia przystrojone,  znajdują się w nich pięknie udekorowane groby Pańskie z figurą martwego Chrystusa.

W Wielki Piątek w każdym kościele ma miejsce adoracja krzyża, podczas której kapłan odsłania go w trzech etapach, za każdym razem śpiewając: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata", a wierni kłaniają się odpowiadając: "Pójdźmy z pokłonem", po czym oddają hołd ukrzyżowanemu pocałunkiem.

..................w   "Foto Album" zamieszczono w  osobnych  katalogach zdjęcia

1.zdjęcia z Uroczystości Wielkiego Piątku
... ( TU kliknij ) ....

2.zdjęcia - Droga Krzyżowa ulicami osiedla