PARAFIA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA w Lęborku
" Do Serca Twego racz nas przytulić , w Twym Sercu na wieki racz nas zachować. "
   Strona Główna      ROK - 2010 archiwum      Wielka Sobota

Wielka Sobota

W tym dniu nie sprawuje się w kościołach Mszy św. Sobota należy do Tridum Paschalnego.

Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny.
Wierni przychodzą do świątyń, w których kapłani błogosławią pokarmy przeznaczone na świąteczny stół, czyli tzw. święcone (święconkę)

Modlitewna zaduma i wyciszenie panują do późnych godzin popołudniowych.

Wielka Sobota to  święto chrześcijańskie, przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto  Zmartwychwstania.

Od wczesnych godzin rannych wierni adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy - zwanej Grobem Pańskim.
Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie.

W kościele gasną światła, bo wigilia jest oczekiwaniem na zmartwychwstanie Chrystusa. Obchody zmartwychwstania Jezusa Chrystusa rozpoczynają
się po zapadnięciu zmroku. Tym większą wymowę zyskuje obrzęd tzw. liturgii światła. Przed kościołem rozpala się ognisko, którego płomienie
zostają poświęcone przez kapłana, ubranego w białe, radosne szaty. Następnie od poświęconego ognia zapala się paschał (dużą świecę), oznaczającą
osobę Chrystusa, czyli Światłość świata, co symbolizuje dokonanie się Paschy, przejścia z mroku do jasności, ze śmierci do życia.

...zdjęcia  z  uroczystości w "FOTO  ALBUM"............(kliknij)

84-300  Lębork
ul. Teligi 22