PARAFIA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA w Lęborku
" Do Serca Twego racz nas przytulić , w Twym Sercu na wieki racz nas zachować. "
   Strona Główna      ROK - 2011 archiwum      Pielgrzymka do Ziemi Świętej WYJAZD

 
 
 
Dnia  03.04.2011r  po  Mszy Św.  o  godz. 9.00  Pielgrzymi   pojechali  do  Ziemi  Świętej.
 
 

PIELGRZYMKA  DO    ZIEMI  ŚWIĘTEJ

03 - 10.04.2011              2 580 PLN
 
 

 

Dzień 1.

Lębork - Warszawa - Tel Awiw

Msza Święta w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa  w Lęborku. Po Eucharystii wyjazd autokarem do Warszawy. Zbiórka na lotnisku na trzy godziny przed wylotem. Odprawa biletowo - paszportowa i bezpośredni lot do Tel Awiwu (wylot od 23.00).
 

Dzień 2.

Tel Awiw - Tyberiada - Tabgha - Kafarnaum - Yardenit - Góra Tabor

Przylot na lotnisko Ben Guriona. Spotkanie z przedstawicielem lokalnego kontrahenta. Przyjazd do Tyberiady. Zakwaterowanie w hotelu w Tyberiadzie. Późne śniadanie. Rozpoczęcie dnia wizytą w kościołach w okolicy Jeziora Galilejskiego. Przejazd do Tabghi, miejsca w którym Jezus miał dokonać cudownego rozmnożenia pięciu bochenków chleba i dwóch ryb, by nakarmić 5000 głodnych ludzi, którzy przyszli wysłuchać Jego nauk. Współczesny kościół Rozmnożenia zbudowano na miejscu bizantyjskiej świątyni, w której zachowała się kolorowa posadzka podłogowa. Obok gdzie zmartwychwstały Jezus miał się ukazać po raz trzeci apostołom znajduje się kościół Prymatu św. Piotra.

Następnie przejazd północnym brzegiem jeziora do Kafarnaum, miasta Jezusa, gdzie według Ewangelii wygłosił On więcej kazań i uczynił więcej cudów niż gdziekolwiek indziej. W Kafarnaum mieszkał Piotr, od którego imienia nazwano najbardziej znaną galilejską rybę.

Przejazd na Górę Błogosławieństw, miejsca gdzie Jezus wygłosił najsłynniejsze ze swoich kazań zawierające osiem błogosławieństw. Na zboczu wzgórza wznosi się ośmioboczne sanktuarium.

Rejs drewnianą łodzią po Jeziorze Galilejskim. Lustro wody znajduje się 210 m poniżej poziomu Morza Śródziemnego. Przejazd do Yardenitu -  symbolicznego miejsca chrztu Jezusa.Odnowienie chrztu przez zanurzenie w wodach Jordanu ma przypominać ten, którego Jan Chrzciciel udzielił samemu Jezusowi. Następnie wjazd taksówkami na Górę Tabor, miejsca Przemienienia Pańskiego z kaplicami poświęconymi Mojżeszowi i Eliaszowi. Tuż obok stoi grecka cerkiew św. Eliasza. Powrót do hotelu w Tyberiadzie, kolacja, nocleg.

Dzień 3.

Kana Galilejska - Nazaret - Wzgórza Golan

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Kany Galilejskiej, gdzie Jezus dokonał pierwszego cudu zamienienia wody w wino na weselu ubogiej rodziny. W miejscu tym wybudowano kościół Franciszkanów. Przejazd do Nazaretu. Zwiedzanie Bazyliki Zwiastowania, największej chrześcijańskiej świątyni na Bliskim Wschodzie. W tym miejscu Archanioł Gabriel miał oznajmić Marii radosną wieść, że została wybrana przez Boga na matkę Jego syna. Przejście do kościoła św. Józefa, który został wzniesiony w miejscu dawnego domu cieśli Józefa, męża Marii. Przejazd na wzgórza Golan wzdłuż granicy izraelsko-syryjskiej. Powrót do hotelu w Tyberiadzie, kolacja, nocleg.

Dzień 4.

Hajfa - Cezarea - Tel Awiw - Betlejem

Śniadanie w hotelu. Wykwatewrowanie. Wyjazd z Tyberiady, przejazd do Hajfy trzeciego co do wielkości miasta Izraela położonego na stokach Góry Karmel. Zobaczymy m.in.  Ogrody Bahaitów. W przepięknych Perskich Ogrodach wznosi się jedna z największych atrakcji Hajfy, przykryte złotą kopułą mauzoleum twórcy bahaizmu. Na Górze Karmel zobaczymy także kościół Stella Maris, zbudowany nad grotą wiązaną w żydowskiej i chrześcijańskiej tradycji z prorokiem Eliaszem i jego uczniem. W kopule przedstawiono wydarzenia z ich życia. Sprzed kościoła rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na wybrzeże. Przejazd nadbrzeżną równiną do Cezarei jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Izraelu. Następnie przejazd do Tel Awiwu. Krótkie zwiedzanie starej części miasta, Jafy. Według Starego Testamentu założył ją po biblijnym potopie jeden z synów Noego, Jafet. Przejście ulicami starego miasta. Przejazd do Betlejem.  Zakwaterowanie w hotelu w Betlejem, kolacja, nocleg.  

Dzień 5.

Betlejem - Ein Karem - Yad Vashem

Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie w Betlejem. Nad miastem góruje Bazylika Narodzenia Pańskiego wybudowana ponad Grotą Narodzenia. Srebrną gwiazdą oznaczono miejsce przyjścia na świat Jezusa. Do Groty Narodzenia przylega Grota Żłobka gdzie pasterze oddali hołd małemu Jezusowi. Bazylika Narodzenia Pańskiego jest jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich, w której odprawiane są nabożeństwa.  W odległości 300 m. od bazyliki znajduje się Grota Mleczna. Tradycja mówi, że Maria podczas ucieczki do Egiptu w tym miejscu karmiła Jezusa. W trakcie karmienia krople mleka upadły na skałę zmieniając na mlecznobiały kolor. Następnie przejazd na Pole Pasterzy, gdzie obok kościoła zobaczyć można groty, w których według tradycji mieszkali pasterze ze swoimi stadami. Wizyta w Ein Karem,  niewielkiej biblijnej miejscowości na zachód od Jerozolimy. Zobaczymy franciszkański kościół Nawiedzenia, zbudowany w miejscu gdzie wedle tradycji Maria odwiedziła św. Elżbietę, matkę Jana Chrzciciela. Przejazd do Yad Vashem, Muzeum Historii Holocaustu, tutaj zajmują się nadawaniem tytułów „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 6.

Jerycho - Qumran - Morze Martwe

Śniadanie w hotelu. Podróż do Qumran, miejsca odnalezienia zwojów znad Morza Martwego napisanych przez Esseńczyków. Przejazd nad Morze Martwe, najniżej położonego miejsca na świecie, 418 m. p.p.m. i ciągle się obniża. Czas wolny na kąpiele błotne. Okolice Morza Martwego to wielkie naturalne uzdrowisko między innymi dzięki wysokiej zawartości tlenu w powietrzu oraz intensywnemu parowaniu wody słonej, która jak filtr zatrzymuje szkodliwe promienie słoneczne. Można więc bez obaw poparzenia wygrzewać się w słońcu. Najpopularniejszą terapią jest wysmarowanie się czarnym błotem. Według legendy po błoto z Ein Bokek - najsłynniejszego kąpieliska przysyłała wyprawy królowa Kleopatra. Przejazd do Jerycho, uchodzącego za najstarsze miasto na świecie. Wznosi się tu Góra Kuszenia, na której według Biblii Jezus był kuszony przez szatana. Powrót do hotelu w Betlejem, kolacja, nocleg.

Dzień 7.

Jerozolima

Śniadanie w hotelu. Wizyta na Górze Oliwnej, skąd roztacza się panorama Starego Miasta. Zwiedzanie kościoła Pater Noster, gdzie Jezus nauczał modlitwy „Ojcze Nasz”, której tekst w prawie 60 językach umieszczono na ścianach. Polska jest jedynym krajem, który posiada dwie tablice, tj. po polsku i po kaszubsku. Następnie przejście do kościoła klasztornego Dominus Flevit, w tym miejscu Jezus zapłakał nad losem Jerozolimy. Zobaczymy także Cmentarz Żydowski na zachodnim brzegu  Góry Oliwnej. Tradycja żydowska mówi, że właśnie tutaj rozpocznie się zmartwychwstanie ludzi w dniu Sądu Ostatecznego, a Mesjasz wprowadzi zmartwychwstałych przez pobliską Złotą Bramę na Wzgórze Świątynne. U stóp Góry Oliwnej znajduje się Bazylika Agonii ( zwana także kościołem Wszystkich Narodów). Na fasadzie świątyni lśni złota mozaika przedstawiająca Jezusa cierpiącego za grzechy świata. Dwanaście kopuł tego kościoła symbolizuje 12 narodów, które sfinansowały jego budowę. Obok świątyni rozciąga się Ogród Oliwny - Getsemani, w którym Jezus został zdradzony. Rosnące tu drzewa oliwne mają ok. .2000 lat. Wejście  brama Lwów na obszar Starego Miasta. „ Via Dolorosa” to ciąg uliczek i umieszczonych przy nich czternaście stacji Męki Pańskiej. Stacje od I do IX usytuowane są w budynkach przylegających do ulic a od X do XIV w Bazylice Grobu Pańskiego. Od Twierdzy Antonia ( tu Jezus usłyszał wyrok ) do Grobu Pańskiego prowadzi 1450 kroków ( ok. 1200 m. ). Bazylika jest jedną z najbardziej niezwykłych świątyń na świecie. Jest współwłasnością kilku wyznań chrześcijańskich, z których każda ma własne kaplice i ołtarze i odprawia nabożeństwa w swoim obrządku. Najważniejsze miejsca w niej to zabudowany pagórek, na którym wedle tradycji ukrzyżowano Jezusa ( po hebrajsku zwany Golgota, po łacinie Kalwaria ) oraz Jego grobowiec. Przejście na Górę Syjon. Zobaczymy kościól Zaśnięcia NMP, gdzie Maria zapadła w wieczny sen. Na wschodnim zboczu Góry Syjon stoi kościół św. Piotra „In Galicantu”, czyli „ w miejscu gdzie piał kogut” a apostoł Piotr trzy razy zaparł się Jezusa. Następnie udamy się do Wieczernika, miejsca ostatniej wieczerzy. To tutaj miały miejsca najbardziej doniosłe wydarzenia: ustanowienie Eucharystii, pojawienie się zmartwychwstałego Jezusa, zesłanie Ducha Świętego. Przejazd pod Ścianę Płaczu. Powrót do hotelu w Betlejem, kolacja, nocleg.

Dzień 8.

Betlejem - Warszawa - Lębork

Śniadanie w hotelu. Przedpołudnie - czas wolny. Ok. godziny 12.00 wykwaterowanie z hotelu. Przejazd na lotnisko Ben Gurion. Odprawa i bezpośredni lot do Polski. Przylot do Warszawy. Wyjazd  autokarem do Lęborka. Zakończenie pielgrzymki.
 
                                                            
 

Zdjęcia  po  powrocie  PIELGRZYMÓW  będą  dostępne  w  " Foto Albumie "

..............zdjęcia  z  wyjazdu  Pielgrzymów  w  " Foto Albumie " ..........

 

84-300  Lębork
ul. Teligi 22
tel.(059) 863 18 18