PARAFIA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA w Lęborku
" Do Serca Twego racz nas przytulić , w Twym Sercu na wieki racz nas zachować. "
   Strona Główna      ROK - 2012 archiwum      Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa

to święto upamiętniające przybycie Jezusa Chrystusa do Jerozolimy.

Jest to również pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia, który kończy się w Niedzielę
Męki Pańskiej.
     Uroczystości  Niedzieli  Palmowej przybliżają nas do przeżyć Zmartwychwstania Pańskiego.
     Wielki  Tydzień rozpoczyna się w atmosferze triumfu.  Jezus zmierzając ku miastu od strony
     Góry Oliwnej,  dosiadł osiołka , a tłum witający  Syna  Bożego rozścielał na drodze płaszcze
     i gałązki drzew.

Spełniło się zatem starotestamentowe proroctwo Zachariasza, który zapowiadał:

„Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny — jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy"

Współczesne obrzędy Niedzieli Palmowej zaczynają się  od uroczystej procesji. Kapłan,  odziany w czerwoną kapę, w towarzystwie ministrantów podchodzi do ołtarza, obszedłszy wcześniej świątynię (na zewnątrz lub tylko wewnątrz). W chwili tej odśpiewuje się jedną z pieśni, powtarzających biblijny okrzyk: „Hosanna na wysokości", „Hosanna Synowi Dawidowemu".                                                                                                                                    Wierni przynoszą w tym dniu tzw. palmy — w Polsce są to najczęściej witki wierzbowe z baziami.

Obyczaj poświęcania palm wprowadzono do liturgii dopiero w XI wieku; ceremonii tej dokonuje się zwykle tuż przed odczytaniem Ewangelii. Fragment, przeznaczony na Niedzielę Palmową , przedstawia   opis  Męki  Pańskiej, zaczerpnięty z Ewangelii według św. Mateusza, Marka lub Łukasza. Aby ułatwić wysłuchanie długiego urywka i podkreślić dramaturgię wydarzeń. Ewangelia odczytywana jest często z podziałem na role. Triumfalne przybycie Chrystusa do Jerozolimy wiąże się z coraz bliższym czasem Jego ukrzyżowania.

Wydarzenia zaczynają się toczyć coraz szybciej.                                                        Najważniejsze z nich przypomniane zostaną w  wielkotygodniowej liturgii  Triduum  Paschalnego

===================================================

Niedziela  Palmowa  01-04-2012 r  Msza Św.  godz. 10.30