PARAFIA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA w Lęborku
" Do Serca Twego racz nas przytulić , w Twym Sercu na wieki racz nas zachować. "
   Strona Główna      ROK - 2010 archiwum      Adwent Roraty Mikołaj

Adwent (Roraty) ( Mikołaj)

W Kościołach chrześcijańskich jest to okres oczekiwania na narodziny Chrystusa.

Na adwent składają się obecnie 4 niedziele adwentowe; ich liczba nawiązuje do starotestamentowego opisu czterdziestoletniej tułaczki Izraelitów po wyjściu z niewoli egipskiej.
W liturgii katolickiej, w okresie adwentu kapłan zakłada do Mszy świętej ornat w kolorze fioletowym, symbolizującym czas pokuty i przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt chrześcijańskich, czas pojednania z Bogiem i ludźmi.

Tradycją w Polsce są odprawiane w tym okresie o świcie msze święte, zwane "roratami"

Są to msze ku czci Maryi, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę anioła Gabriela, że zostanie Matką Bożą. W czasie liturgii zapala się dodatkową świecę, nazywaną roratnicą, która symbolizuje Maryję.

.....  zdjęcia  z  Rorat i  wizyty Mikołaja udostępniła Pani Marzena - dostępne w FOTO ALBUM......(kliknij)

84-300  Lębork
ul. Teligi 22